Anthropic'in Yeni Modeli Claude 3.5 Sonnet: GPT-4o'yu Geride Bırakıyor

by İletmen
4 dakika
Anthropic'in Yeni Modeli Claude 3.5 Sonnet: GPT-4o'yu Geride Bırakıyor

OpenAI rakibi Anthropic, yeni yapay zeka büyük dil modeli Claude 3.5 Sonnet'yi tanıttı. Claude 3.5 Sonnet, Mart ayında duyurulan Claude 3'ün üzerine inşa edilen 3.5 modellerinin ilk yeni serisi olarak konumlanıyor. Bu yeni model, hem Anthropic'in Claude 3 Opus modelinden hem de piyasadaki rakiplerinden daha iyi performans sergiliyor.

Claude 3.5 Sonnet'nin Öne Çıkan Yetenekleri

Claude 3.5 Sonnet

Şirketin paylaştığı bilgilere göre, Claude 3.5 Sonnet, Claude 3 Opus'un iki katı hızda çalışıyor. Bu hız artışı, Claude 3.5 Sonnet'nin bağlama duyarlı müşteri desteği sağlama ve çok adımlı iş akışlarını otomatikleştirme gibi karmaşık görevleri yerine getirebilmesini sağlıyor. Model, yüksek lisans düzeyinde muhakeme (GPQA), lisans düzeyinde bilgi (MMLU) ve kodlama yeterliliği (HumanEval) gibi pek çok değerlendirmede rakiplerini geride bırakıyor.

Kod Yazımı ve Performans

Claude 3.5 Sonnet, sıfır atış kod değerlendirmesinde (zero-shot code evaluation) %92 performans göstererek, %90,2 performans gösteren OpenAI'ın GPT-4o ve %84,1 performans gösteren Google'ın Gemini 1.5 Pro'sunu geride bıraktı. Anthropic, uygun araçlar sağlandığında bu modelin Claude 3.0'ı aşan muhakeme yetenekleriyle bağımsız olarak kod yazabileceğini, düzenleyebileceğini ve çalıştırabileceğini belirtti. Geliştiriciler, Claude 3.5 Sonnet ile farklı kod tabanları arasında kolayca geçiş yapabilir ve eski uygulamaları yeni frameworklere göre güncelleyebilir.

Gelişmiş Görme Modeli

Claude 3.5 Sonnet, aynı zamanda Anthropic'in muhakeme için geliştirilmiş en güçlü görme modelini de içeriyor. Bu sayede model, yazılı dil ve sembolleri anlama ve yorumlama yeteneklerine sahip. Kullanıcıların yazdığı karmaşık matematik problemlerini, çizelgeleri ve grafikleri hızlı bir şekilde anlayıp yanıtlayabiliyor. Model, kusurlu görüntülerden bile metin transkripsiyonu yapabiliyor.

Maliyet ve Kullanım

Claude 3.5 Sonnet

Claude 3.5 Sonnet, 200 bin token'a kadar istemleri destekliyor ve Claude 3 model ailesi ile aynı bağlam boyutuna sahip. Modelin maliyeti, milyon girdi token'ı başına 3 dolar ve milyon çıktı token'ı başına 15 dolar. Şirket, Claude 3.5 Sonnet'in, Claude 3 Haiku ve Claude 3 Opus modellerine kıyasla daha ideal bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Yeni Artifacts Özelliği

Bu sürümle beraber, Anthropic, Claude.ai web arayüzüne yeni bir özellik olan Artifacts'i tanıttı. Bu özellik, sohbet botunun yan kısmındaki sohbet kutusuna özel bir pencere ekleyerek, Claude'dan kod, metin içeriği veya web sitesi tasarımları oluşturmasını istediğinizde, bu bölgeyi bir çalışma alanına dönüştürüyor. Artifacts çalışma alanı, kullanıcıların Claude ile müşterek çalışmalar yürütmesini hedefliyor ve önizleme aşamasında bulunuyor.

Erişim ve Planlar

Claude 3.5 Sonnet'ye, Claude.ai ve Claude iOS uygulaması üzerinden ücretsiz olarak erişmek mümkün. Claude Pro ve Team planlarının aboneleri ise modele daha yüksek limitlerle erişebiliyor. Ayrıca, Anthropic API, Amazon Bedrock ve Google Cloud'un Vertex AI platformu üzerinden modeli kullanabilirsiniz. Anthropic, yılın sonlarına doğru Claude 3.5 model ailesini tamamlamak için Claude 3.5 Haiku ve Claude 3.5 Opus modellerini de yayına alacağını açıkladı.

Benzer Gönderiler

OpenAI, Gerçek Zamanlı Analitik Veri Tabanı Rockset'i Satın Aldığını Açıkladı

OpenAI, yapay zekanın veri yönetimi ve analizindeki potansiyelini genişletmek amacıyla gerçek zamanlı analitik veri tabanı Rockset'i satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları henüz açıklanmadı.

İletmen İletmen
2 dakika

Apple’ın Yapay Zekâ Özellikleri Avrupa Birliği’ndeki Kullanıcılara Gelmeyecek

Apple, 2024 yılında WWDC etkinliğinde duyurduğu yapay zekâ özellikleri olan "Apple Intelligence"ın Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcılarına bu yıl gelmeyeceğini açıkladı. Peki, neden?

İletmen İletmen
2 dakika

OpenAI CEO'sından GPT-5 eğitimi açıklaması: Şimdilik GPT-5 için yapay zekayı eğitmeyecekler!

OpenAI CEO, Sam Altman, konuşmasında, şirketin şu anda GPT-5 üzerinde çalışmadığını ve önümüzdeki bir süre boyunca da çalışmayacağını doğruladı. Ancak Altman'ın yaptığı açıklamalar, gelecekteki yapay zeka sistemlerinin güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek için yeterli olmayabilir.

İletmen İletmen
3 dakika