Apple’ın Yapay Zekâ Özellikleri Avrupa Birliği’ndeki Kullanıcılara Gelmeyecek

by İletmen
2 dakika
Apple’ın Yapay Zekâ Özellikleri Avrupa Birliği’ndeki Kullanıcılara Gelmeyecek

Apple, 2024 yılında WWDC etkinliğinde duyurduğu yapay zekâ özellikleri olan "Apple Intelligence"ın Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki kullanıcılarına bu yıl gelmeyeceğini açıkladı. Peki, neden?

Apple Intelligence Nedir?

Apple Intelligence, Siri başta olmak üzere iPhone, iPad ve Mac cihazlarına entegre edilen yeni yapay zekâ özellikleridir. Bu özelliklerin 2024 sonbaharında belli modellere gelmesi bekleniyordu. Ancak, Avrupa Birliği'ndeki kullanıcılar için bu beklenti gerçekleşmeyecek.

Apple Intelligence

Neden Avrupa Birliği Kullanıcıları Bu Özelliklerden Mahrum Kalacak?

Apple, AB'nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) nedeniyle endişelerini dile getirerek, bu yıl içinde Apple Intelligence’ın AB ülkelerinde kullanıma sunulmayacağını belirtti. DMA, teknoloji devlerine üçüncü taraf hizmetlere izin verme zorunluluğu ve kullanıcı gizliliği gibi konularda katı kurallar getiriyor. Apple, bu düzenlemelerin yapay zekâ özelliklerinin uygulanmasını zorlaştırabileceğini düşünerek, AB kullanıcılarına bu özellikleri sunmama kararı aldı.

AB’de Hangi Özellikler Kullanılamayacak?

Apple, yalnızca yapay zekâ özelliklerini değil, aynı zamanda iPhone yansıtma ve SharePlay ekran paylaşma özelliklerinin de bu yıl AB ülkelerinde kullanılamayacağını belirtti. Bu, Almanya, İspanya, Fransa ve Yunanistan gibi 27 üye ülkede milyonlarca kullanıcının bu özelliklere erişemeyeceği anlamına geliyor.

Gelecek Ne Getirecek?

Apple Intelligence’ın başlangıçta yalnızca Amerikan İngilizcesinde kullanıma sunulacağı biliniyordu. Dolayısıyla, bu kararın AB’deki kullanıcılar üzerinde büyük bir etkisi olmayabilir. Ancak, Apple sadece bu yıl için bu özelliklerin sunulmayacağını belirtti. 2025 yılında bu özelliklerin AB kullanıcılarına sunulup sunulmayacağını bekleyip göreceğiz.

Apple’ın bu kararı, kullanıcı gizliliği ve düzenleyici endişeler nedeniyle yapay zekâ teknolojilerinin uygulanmasında karşılaşılan zorlukları gözler önüne seriyor. Teknoloji dünyasındaki bu gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Benzer Gönderiler

Apple, AB ile Anlaşarak iPhone Ödeme Sistemini Rakiplerine Açacak

Apple, Avrupa Birliği ile vardığı anlaşma kapsamında iPhone'un NFC teknolojisine rakiplerin erişimine izin verecek. Bu gelişme, Apple'ın ödeme sistemi Apple Pay lehine rakiplerini engellediği iddiaları üzerine Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan soruşturmanın ardından geldi.

İletmen İletmen
2 dakika

Yeni Nesil Akıllı Telefonlar Arasında İddialı: iPhone 15 Pro Max'in Kamera Performansı!

Apple, Eylül ayında tanıtacağı iPhone 15 ailesi için hazırlıklarını tamamladı. iPhone 15 Pro Max modelinin teknik özellikleri sızdırıldı ve cihazın 1 inç kamera sensörü ile geleceği açıklandı. TSMC’nin yeni nesil 3nm teknolojisi üzerine inşa edilen A serisi çiplerle donatılan iPhone 15 Pro ve Pro Max modelleri, işlem performansını %10 ila %15 artıracak ve güç tüketimini %35'e kadar azaltacak. Bu işlemciler sadece Pro ve Pro Max modellerinde kullanılacak.

İletmen İletmen
3 dakika

OpenAI, Gerçek Zamanlı Analitik Veri Tabanı Rockset'i Satın Aldığını Açıkladı

OpenAI, yapay zekanın veri yönetimi ve analizindeki potansiyelini genişletmek amacıyla gerçek zamanlı analitik veri tabanı Rockset'i satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları henüz açıklanmadı.

İletmen İletmen
2 dakika

Anthropic'in Yeni Modeli Claude 3.5 Sonnet: GPT-4o'yu Geride Bırakıyor

OpenAI rakibi Anthropic, yeni yapay zeka büyük dil modeli Claude 3.5 Sonnet'yi tanıttı. Claude 3.5 Sonnet, Mart ayında duyurulan Claude 3'ün üzerine inşa edilen 3.5 modellerinin ilk yeni serisi olarak konumlanıyor. Bu yeni model, hem Anthropic'in Claude 3 Opus modelinden hem de piyasadaki rakiplerinden daha iyi performans sergiliyor.

İletmen İletmen
4 dakika

OpenAI CEO'sından GPT-5 eğitimi açıklaması: Şimdilik GPT-5 için yapay zekayı eğitmeyecekler!

OpenAI CEO, Sam Altman, konuşmasında, şirketin şu anda GPT-5 üzerinde çalışmadığını ve önümüzdeki bir süre boyunca da çalışmayacağını doğruladı. Ancak Altman'ın yaptığı açıklamalar, gelecekteki yapay zeka sistemlerinin güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek için yeterli olmayabilir.

İletmen İletmen
3 dakika