TikTok Otomatik Altyazıları Nasıl Açılır ve Kapatılır

by İletmen
6 dakika
TikTok Otomatik Altyazıları Nasıl Açılır ve Kapatılır

TikTok, kullanıcıların kısa videolar paylaşabildiği ve milyarlarca kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur. Videoların daha anlaşılır olması için, TikTok otomatik altyazılar ekleyebilir. Ancak bazen bu altyazılar gereksiz ya da rahatsız edici olabilir. Bu nedenle, kullanıcılar TikTok’un otomatik altyazılarını açma ya da kapatma seçeneğine sahiptir. Aşağıda, TikTok’un otomatik altyazılarını nasıl açıp kapatabileceğiniz adım adım anlatılmaktadır.

  1. TikTok uygulamasını açın ve profilinize giriş yapın.

  2. Sağ üst köşede yer alan üç nokta (...) simgesine dokunun ve "Ayarlar" seçeneğine tıklayın.

  3. "Genel Ayarlar" sekmesine gidin ve "Altyazılar" seçeneğine tıklayın.

  4. "Otomatik Altyazılar" seçeneğini açmak için "Açık" seçeneğini seçin ya da kapatmak için "Kapalı" seçeneğini seçin.

  5. Değişiklikleri kaydetmek için "Uygula" butonuna tıklayın.

Bu adımları izlediğinizde, TikTok’un otomatik altyazılarını açma ya da kapatma seçeneğine sahip olacaksınız. Açık seçeneği seçildiğinde, videolarınızda otomatik olarak altyazılar görüntülenir. Kapalı seçeneği seçildiğinde ise altyazılar görüntülenmez. Bu ayar, videolarınızın tümü için geçerlidir ve herhangi bir video için ayrı ayrı ayarlamak mümkün değildir.

Ayrıca, TikTok’da altyazıları manuel olarak eklemek de mümkündür. Videoyu kaydetmeden önce, eklemek istediğiniz altyazıları yazıp, pozisyonunu ve renklerini ayarlayabilirsiniz. Bu sayede, videonuzun anlaşılırlığını ve izlenme deneyimini arttırabilirsiniz.

Son olarak, TikTok’da altyazıları açıp kapatmanın yanı sıra, altyazıların boyutu, renkleri ve pozisyonları gibi özelliklerini de özelleştirebilirsiniz. Bu sayede, videolarınızın daha çekici ve dikkat çekici hale getirmeniz mümkün olacaktır.

TikTok Otomatik Altyazıları Önemlidir

Başlangıç olarak, işitme güçlüğü olan veya sağır olan kişiler için hayati bir erişilebilirlik aracı olabilirler. Ayrıca altyazılar, sesi kullanamayacakları ve/veya kulaklıkları olmayan ortamlarda bulunan kişiler için yararlı olabilir. Veya (benim gibi) ara sıra videolar sırasında sohbet etmeyi ve söylenenleri takip etmek için altyazıları kullanmayı sevenler için de faydalıdır.

TikTok, bu yılın Nisan ayında otomatik altyazı ekleme özelliğini uygulamasına ekledi. Öncelikle, birçok TikTok yaratıcısı uygulamanın metin özelliğini veya üçüncü taraf uygulamaları kullanarak TikTok videolarına manuel olarak altyazı eklemekteydi. Ancak, bu artık gerekli değil - otomatik altyazı özelliği, özelliği geliştirmek için TikTok ile birlikte çalışan The Deaf Collective gibi kuruluşlar sayesinde artık TikTok'un bir parçasıdır.

Bu nedenle, videolarınız için otomatik altyazıları etkinleştirmek iyi bir fikirdir. Endişelenmeyin, eğer videolarınızdan birini izleyen bir kişi altyazıları kapatmak isterse, kolayca kapatabilecektir (bu konuya daha sonra değineceğiz).

TikTok Otomatik Altyazıları Nasıl Açılır ve Kapatılır

TikTok Otomatik Altyazıları Nasıl Açılır ve Kapatılır. Videonuzu oluşturduktan veya yükledikten sonra, onay işaretine basarak hazır olduğunuzu belirtin. Ekranın sağ tarafındaki "Altyazılar" simgesini bulun ve ona dokunun. Altyazıları ilk etkinleştirdiğinizde, nasıl çalıştıklarını açıklayan bir ekran görecek ve sizden sesin toplanmasına ve kullanılmasına izin vermenizi isteyecek.

Başlamak için ekranın sağ tarafındaki "Altyazılar" simgesine dokunun. Altyazıları ilk açtığınızda, videonuzun uzunluğuna ve cihazınızın gücüne göre, TikTok'un altyazıları işlemesi birkaç dakika sürebilir. Otomatik altyazılar sadece konuşma için çalışır, videonuza eklenen söylenen müzikler için çalışmayacaktır. Altyazılarınızı kaydetmek için sağ üst köşedeki "Kaydet" düğmesine dokunun. Eğer yazım hataları veya yanlış kelimeler varsa, bunları düzenleyebilirsiniz. "Altyazılar" kelimesinin sağındaki düzenle simgesine (bir kalem ve bir kağıt parçası gibi görünen) dokunun. Daha sonra, metinle ilgili sorunları değiştirmek için telefonunuzun klavyesini kullanabilirsiniz.

Altyazılar ekranı size altyazılarınızın nasıl görüneceğini gösterir. Kalem simgesine dokunduğunuzda, metinsel hataları düzeltebilir ve satırları bölebilirsiniz. Ancak, çok kısa olduğunu düşündüğünüz satırları birleştiremezsiniz. İşiniz bittiğinde, 'Kaydet' düğmesine dokunun.

Maalesef, altyazılarınızı stilize edemezsiniz. Otomatik altyazı özelliğini devre dışı bırakmak için Altyazı simgesini kullanabilirsiniz ve manuel olarak altyazı oluşturmak için Metin özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik, çeşitli renkler, boyutlar ve yazı tipleri sunar.

Videonuzda Altyazıları Devre Dışı Bırakın

Videolarda altyazıların olması kişisel olarak bana keyif verir, ancak bazı insanlar için bu dikkat dağıtıcı olabilir. TikTok videolarınızda altyazıları gizlemek istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz. Altyazıların ekranın altında gizlenmesiyle, sadece cihazınızda görülmeyecektir.

Altyazıları gizlemek için, videonun altındaki "Altyazıları Gizle" seçeneğine dokunun. Bu, videonun yanındaki küçük dikdörtgeni de kaldıracaktır. Altyazıları tekrar etkinleştirmek istediğinizde, sadece aynı dikdörtgene dokunun.

Benzer Gönderiler

TikTok Video İndirme Kılavuzu: Hızlı ve Güvenli Yöntemler 2024

TikTok, kısa video paylaşımları ve yaratıcı içerikleriyle milyonlarca kullanıcıyı kendine çeken popüler bir platformdur. Ancak, favori videolarınızı indirme isteğiniz oldu mu? İşte, TikTok video indirme konusunda size rehberlik edecek hızlı ve güvenli yöntemler.

İletmen İletmen
6 dakika