Yeni İleri Taşımacılık Projesi ile İstanbul-Ankara Arası 5 Dakikaya inebilir!

by İletmen
2 dakika
Yeni İleri Taşımacılık Projesi ile İstanbul-Ankara Arası 5 Dakikaya inebilir!

Rus kökenli fizikçi ve girişimci Mikhail Kokorich tarafından İsviçre'de kurulan start-up Destinus, havayolu seyahatlerini en az 5 ila 10 kat hızlandıracak yeni hipersonik jet seyahati teknolojisi üzerinde çalışıyor. Şirketin ilk desteğini de aldığı belirtiliyor.

Avrupa'dan Avustralya'ya olan uçuşlar şu anda yaklaşık 20 saat sürüyor, ABD'den New York'a 8 saat, Kaliforniya'ya 15 saat sürüyor. Ancak bu start-up, Mach 5 ve üzeri hızlarda seyahat edebilen hidrojenle çalışan yeni nesil bir uçak prototipi üzerinde çalışıyor. Bu sayede Avustralya seyahatleri 4 saat, ABD seyahatleri ise yalnızca 90 dakika sürecek.

Türkiye'de de etkileri hissedilecek. Bu uçak sayesinde, İstanbul-Ankara ve İstanbul-İzmir arası seyahat süresi sadece 5-6 dakikaya düşebilir. Ancak normal bir uçak yolculuğundan bahsetmiyoruz. Çünkü bu hızlara ulaşmak için Dünya atmosferinin üst sınırı olan 50 km'nin üzerine çıkması gerekiyor. Zira sürtünme ancak o zaman minimuma inecektir.

Hipersonik uçak, kalkış ve inişlerde hidrojen yakıtlı hava soluyan turbojet motorlarını kullanacak. Hipersonik hızlara çıkması için ayrı bir ramjet roket motoru bulunacak. Ancak bir avantaj olarak atmosfere yalnızca ısı ve su buharı yayacağı söyleniyor.

Destinus'in ilk uçak prototipi 25 yolcuyu 7 bin 500 km'ye kadar taşıyabilecek. Şirketin gelecek planlarına baktığımızda, ulaşmak istediği hedefin 100 kişi kapasiteli bir yolcu uçağı olduğunu görüyoruz.

Şirket, 2021 yılından beri uçağın tasarım ve test sürecini sürdürüyor ve aldığı yatırımlar işleri hızlandırmaya yardımcı oluyor. Ancak kullanımda görebileceğimiz en erken tarih 2030'lara kadar uzanıyor ve mevcut uçak yolculuklarının yerini alması 2040'lara kadar sürebilir.

Benzer Gönderiler

Benzer gönderi bulunamadı.
Flyerim - Guides, Helpers, How-tos, Tips and Tricks